Bolący i ostry ból pleców w odcinku lędźwiowym: przyczyny i sposób leczenia

Organizm ludzki często ostro reaguje na przeciążenia i stres, zwłaszcza po 30 latach. Uczucie ciężkości, ostry ból pleców w okolicy lędźwiowej to objawy stresu lub sygnały początku poważnych patologii, więc nie należy ich po prostu ignorować. Dlaczego plecy bolą i jak je leczyć?

Ból pleców w odcinku lędźwiowym kobiety

Objawy

Trudność prawidłowej diagnozy polega na tym, że w ten sposób może objawiać się wiele chorób, a także może to być reakcja organizmu na różne zewnętrzne i wewnętrzne czynniki drażniące.

Dowiedzenie się, dlaczego plecy bolą i postawienie prawidłowej diagnozy pomoże w prawidłowej analizie objawów, które są bardzo różnorodne.

Gdzie znajduje się talia? Jest to obszar pleców, który obejmuje obszar od kości ogonowej do żeber, który zawiera wiele zakończeń nerwowych i jest podzielony na 2 połówki kręgosłupa.

Aby postawić prawidłową diagnozę, należy ocenić lokalizację nieprzyjemnych wrażeń:

 1. Powyżej talii, po prawej lub lewej stronie – taki objaw może być wskaźnikiem stanu zapalnego narządów wewnętrznych: wątroby (po prawej stronie) i nerek (po prawej lub lewej tuż nad talią). Mogą być również spowodowane zapaleniem wątroby, niewydolnością wątroby, chorobą policystyczną, rakiem, odmiedniczkowym zapaleniem nerek. W przypadku zapalenia nerek dyskomfort może promieniować do brzucha i podbrzusza.
 2. Poniżej pasa - takie objawy charakteryzują problemy z kręgosłupem (lumbago, przepuklina, skrzywienie), skurcze menstruacyjne i choroby narządów płciowych u kobiet, jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego i układu moczowo-płciowego u mężczyzn.

Ważny! Nieprzyjemne odczucia w plecach mogą działać w wyniku stanu zapalnego w organizmie i poważnych problemów.

Ważna jest również ocena charakteru bolesnych wrażeń:

 1. Strzelanie jest objawem ściśniętego nerwu kulszowego. Przy zapaleniu tego procesu nerwowego w plecach pojawia się uczucie pieczenia, strzelanie lub mrowienie, a ich czas trwania i siła mogą się różnić. Szczególnie pogarsza je zmiana pozycji ciała, więc dana osoba najczęściej może pozostać tylko w jednej pozycji.
 2. Ostry ból w dolnej części pleców, najczęściej strzelający. Ponadto osoba odczuwa uczucie ciągnięcia w okolicy pleców i nie może normalnie się poruszać, wybierając jedną wygodną pozycję. Takie odczucia mogą być objawami: chorób płuc i układu moczowo-płciowego, przemieszczenia krążków międzykręgowych, kolki nerkowej, przeciążenia mięśni.
 3. Przewlekły - stały dyskomfort w okolicy pleców, który znika na krótki czas po zażyciu środków przeciwbólowych, ale potem powraca. Wskazują na spondylozę, zapalenie kości i szpiku, nowotwory i zaburzenia metaboliczne.
 4. Bolący ból w dolnej części pleców - pojawia się nagle, ale utrzymuje się przez długi czas. Słabe bolesne odczucia to objawy zapalenia mięśni, przeciążenia lub hipotermii mięśni;
 5. Przemieszczone - występują przy chorobach okrężnicy, narządów miednicy, trzustki lub guzów.
Ostry ból dolnej części pleców jest objawem przemieszczenia krążków międzykręgowych

Ważny! Ciężkość w dolnej części pleców jest również objawem procesu zapalnego narządów wewnętrznych lub mięśni.

Pilnie skonsultuj się z lekarzem, jeśli ból pleców jest zlokalizowany w jednej okolicy, jest przewlekły, a jednocześnie występuje drętwienie i osłabienie kończyn.

Powody

Istnieje kilka grup różnych przyczyn, które mogą powodować ból pleców. Dzielą się na naturalne i patologiczne lub nabyte.

Naturalne to:

 • poważny wysiłek fizyczny - z powodu nagromadzenia kwasu mlekowego tkanka mięśniowa traci elastyczność i zaczyna puchnąć;
 • praca siedząca - z powodu braku ruchu i w konsekwencji zaburzeń krążenia pojawia się ciężkość w dolnej części pleców;
 • zaburzenia w układzie pokarmowym, które mogą promieniować do pleców;
 • długi pobyt na mrozie - niska temperatura powoduje obkurczenie naczyń i spowolnienie przepływu krwi, co powoduje dyskomfort;
 • stres - przy tym zjawisku mięśnie kręgosłupa ulegają skurczom, powodując uczucie ściskania i dyskomfortu.
Patologie nerek mogą wywoływać pojawienie się bólu w dolnej części pleców

Przyczyny patologiczne obejmują:

 • choroby kręgosłupa - negatywne procesy w nim prowadzą do poważnych chorób, którym towarzyszy stały dyskomfort;
 • choroby naczyniowe i choroby serca - jeśli skurcze są skoncentrowane w okolicy łopatek i pod nimi, a towarzyszy im również uczucie ściskania, spadki ciśnienia i duszność, to są to objawy miażdżycy i niedokrwienia;
 • zapalenie nerwu kulszowego - jeśli występuje ostry ból w dolnej części pleców, a osoba może znajdować się tylko w jednej pozycji, najprawdopodobniej nerw ten jest przeziębiony;
 • zapalenie układu moczowo-płciowego - zapalenie nerek, zapalenie jelita grubego, zapalenie błony śluzowej macicy i inne choroby powodują obrzęk narządów i ich tkanek w okolicy talii;
 • zapalenie mięśni;
 • uraz;
 • choroby układu oskrzelowo-płucnego.

Ważny! Ze względu na odmienną budowę i właściwości organizmu u kobiet i mężczyzn, bóle kręgosłupa u nich mogą być objawami zupełnie innych procesów.

Ból w dole pleców u mężczyzn może być związany z:

 • patologie w nerkach;
 • problemy układu rozrodczego;
 • konsekwencje traumy.
Plecy w okolicy lędźwiowej mogą boleć z powodu nadmiernego wysiłku fizycznego

Bóle krzyża u mężczyzn powyżej 35 roku życia są bardzo częste, ponieważ w tym wieku są zagrożone, dlatego przy najmniejszych objawach należy skontaktować się z kliniką. Grupa ryzyka obejmuje również mężczyzn, którzy:

 • angażować się w pracę fizyczną;
 • prowadzić siedzący tryb życia;
 • mają nadwagę i złe nawyki;
 • mają słabą odporność.

Z którym lekarzem skontaktować się w razie problemów? Przede wszystkim do terapeuty, a on po otrzymaniu wstępnych danych i analiz wyśle pacjenta do specjalisty chorób zakaźnych, gastroenterologa, kardiologa, urologa, nefrologa, neuropatologa czy proktologa.

Kobiety często mają również ból w dole pleców, ale przyczyny tego mogą być zupełnie inne niż u mężczyzn.

Nie ma jednej odpowiedzi, może to być:

 1. Zespół napięcia przedmiesiączkowego lub skurcze podczas menstruacji - z powodu opóźnień, niewydolności hormonalnej, skurczów macicy, napięcia i obrzęku tkanek układu moczowo-płciowego występuje napięcie w miednicy i bóle pleców w odcinku lędźwiowym.
 2. Ciąża - ze względu na wzrost masy ciała występuje zwiększony nacisk na kręgosłup kobiety, co prowadzi do napięcia w dolnej części pleców u kobiet. Należy wspomnieć, że we wczesnych stadiach ciężkość i ból w dolnej części pleców mogą być sygnałem groźby poronienia, dlatego gdy się pojawi, natychmiast skonsultuj się z lekarzem;
 3. Po porodzie - jeśli przed porodem dziewczynka miała problemy z kręgosłupem, to po porodzie nie znikają, ale mają osobliwość, wręcz przeciwnie, nasilają się z powodu możliwego przemieszczenia krążków kręgowych lub ich uszczypnięcia.
 4. Choroby ginekologiczne - ból w dolnej części pleców u kobiet, który towarzyszy wszystkim procesom zapalnym w narządach układu moczowo-płciowego, występuje niezależnie od obciążenia. Z ich powodu pojawia się ciężkość i ból w dolnej części pleców. Jeśli w dolnej części pleców występuje ostry ból, jest to objaw pęknięcia jajników lub ciąży pozamacicznej.
 5. Problemy z narządami wewnętrznymi i kręgosłupem.

Kobieca grupa ryzyka obejmuje panie, które:

 • mieć infekcje układu moczowo-płciowego;
 • jelita są niestabilne;
 • są choroby nowotworowe;
 • praca siedząca;
 • powikłania po przeziębieniach;
 • zmiany fizjologiczne;
 • nadmierna aktywność fizyczna;
 • zwiększona masa ciała;
 • doświadczenie ze znieczuleniem zewnątrzoponowym w przeszłości.

Oprócz chorób i procesów zapalnych w organizmie istnieje szereg czynników prowokujących, które powodują ból w dolnej części pleców:

 • hipotermia;
 • siedzący tryb życia i rzadka aktywność fizyczna;
 • nadmierna aktywność fizyczna;
 • sportowcy wyczynowi, kulturyści, kulturyści, ciężarowcy powinni być szczególnie ostrożni.

Jeśli należysz do jednej z grup ryzyka, powinieneś regularnie ćwiczyć pod okiem wykwalifikowanego trenera, a także być obserwowanym przez lekarza, wykonującego działania profilaktyczne mające na celu zapobieganie występowaniu problemów z kręgosłupem.

Leczenie

Jeśli już pojawiły się problemy z plecami, działania zapobiegawcze nie pomogą. Należy skonsultować się z lekarzem, ustalić dokładną przyczynę i rozpocząć leczenie. Możesz skorzystać z metod medycyny tradycyjnej lub możesz przejść do tradycyjnej, ale wszelkie działania należy uzgodnić z lekarzem. Z którym lekarzem powinienem się skontaktować? Na początek do terapeuty, a po ustaleniu przyczyn - do wąskiego specjalisty.

Środki ludowe

Masaż może pomóc złagodzić ból pleców w okolicy lędźwiowej

Tradycyjna medycyna obejmuje stosowanie kilku metod walki:

 1. Masaż - masowanie sztywnych pleców pomoże złagodzić napięcie i obrzęki. Możesz wykonać automasaż, lub możesz skontaktować się ze specjalistą, ale tylko sprawdzonym, aby nie pogłębił problemów, które już się pojawiły.
 2. Ćwiczenia fizyczne – regularne ćwiczenia i rozgrzewki w ciągu dnia mają na celu rozluźnienie mięśni i rozluźnienie ich napięcia.
 3. Kompresy - aby złagodzić obrzęk tkanek, kompresy powinny być wykonane z kapusty, liści łopianu i babki lancetowatej. Po założeniu ich i owinięciu pleców ciepłym szalikiem należy odpoczywać przez pół godziny.

Tradycyjna medycyna może być również stosowana jako profilaktyka zapobiegająca poważnym problemom. Jeśli jednak nasila się ból pleców w odcinku lędźwiowym, a masaże, okłady i ćwiczenia nie przynoszą ulgi, należy natychmiast skonsultować się z terapeutą.

Kontakt z lekarzem

Jeśli dyskomfort i ból w dolnej części pleców nie ustępują, a tradycyjna medycyna i masaże nie pomagają, jak leczyć? Najpierw skonsultuj się z terapeutą i poznaj ich przyczynę. W celu diagnozy plecy są badane na kilka sposobów:

 1. Prześwietlenia są wykonywane w celu sprawdzenia kontuzji.
 2. Badania ultrasonograficzne przeprowadzane są w celu wykluczenia chorób i stanów zapalnych narządów wewnętrznych. W tym celu można również wykonać MRI z CT.
 3. Analizy ogólne i biochemiczne.
 4. EKG i gastroskopię wykonuje się, aby wykluczyć choroby serca i zaburzenia przewodu pokarmowego.
W przypadku bólu pleców w okolicy lędźwiowej należy udać się do lekarza w celu diagnozy

Po ustaleniu dokładnej diagnozy pacjentowi przepisuje się odpowiednie środki leczenia:

 • problemy z kręgosłupem, stawami i mięśniami leczy się lekami niesteroidowymi, kursami ćwiczeń terapeutycznych i masażem;
 • choroby układu krążenia leczy się poprzez ograniczenie aktywności fizycznej i przepisywanie odpowiednich leków;
 • choroby przewodu pokarmowego implikują przestrzeganie ścisłej diety i kursów leków otaczających jelita;
 • patologie oskrzelowo-płucne leczy się lekami przeciwbakteryjnymi i przeciwwirusowymi;
 • problemy narządów miednicy - środki przeciwdrobnoustrojowe i fizjoterapia.

Ponadto powinieneś również zająć się profilaktyką:

 • nie noś wagi;
 • zawsze miej proste plecy;
 • spać na twardym materacu;
 • unikaj hipotermii, stresu i przejadania się;
 • leczyć ostre choroby w odpowiednim czasie.

Bólowi pleców można łatwo zapobiec poprzez odpowiednią profilaktykę: odpowiedni styl życia, regularne umiarkowane ćwiczenia - wszystko to pomoże zapobiegać problemom z plecami i złagodzić już istniejące.